Karpniki, UL. Łąkowa 1 | T:+48 757122140

Atrakcje

Zamek Karpniki to optymalne miejsce, aby odpocząć, zwiedzić okolicę, a także skorzystać z wielu możliwości aktywnego wypoczynku.
01 02 03

Region

Zamek Karpniki położony jest w Kotlinie Jeleniogórskiej, na Dolnym Śląsku, w południowo-zachodniej części Polski. Lokalizacja na styku trzech państw (Polska, Niemcy, Czechy) zapewnia doskonałą bazę wypadową, aby zwiedzić region.

Kotlinę Jeleniogórską otaczają pasma górskie: Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie i Góry Izerskie. Miejscowość Karpniki położona jest na terenie Rudaw Janowickich, 12km od Jeleniej Góry.

Dolina Pałaców i Ogrodów

Zamek Karpniki położony jest także na terenie niezwykłego miejsca na Dolnym Śląsku -  Doliny Pałaców i Ogrodów, którą stanowi 30 unikalnych rezydencji. W niektórych zamkach i pałacach mieszczą się hotele, restauarcje i muzea. Na obszarze zaledwie 102 km2 znajdują się gotyckie zamki i wieże obronne, renesansowe dwory, barokowe pałace i XIX-wieczne, neogotyckie, neorenesansowe i klasycystyczne rezydencje, wzniesione przez najwybitniejszych architektów epoki, m.in. Pałac Wojanów, Pałac Staniszów, Pałac Pakoszów.

W okolicy

Zamek Karpniki położony jest na terenie Rudaw Janowickich w Kotlinie Jeleniogórskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie wielu atrakcji turystycznych, które są magnesem dla licznie odwiedzających te tereny turystów.

Tuż przy Zamku początek biorą liczne szlaki wędrowne, które prowadzą m.in. na Górę Krzyżną i Sokolik - punkty widokowe, z których rozciąga się malowniczy widok na Rudawy Janowickie, Karkonosze i i Góry Kaczawskie.

Karkonosze

Karkonosze - najwyższe pasmo górskie Sudetów, atrakcyjne o każdej porze roku z malowniczymi szlakami wędrownymi o różnym stopniu trudności, wiodące na najwyższy szczyt Śnieżkę.
Rudawy Janowickie są jednym z najbardziej znanych miejsc na Dolnym Śląsku do uprawiania wspinaczki górskiej. W niedalekiej odległości są Jakuszyce - stolica narciarstwa biegowego w Polsce, a także stoki narciarskie w Karpaczu, Szklarskiej Porębie czy Czechach.

Rowery

Okolice Zamku Karpniki otoczone są wieloma dobrze oznakowanymi trasami rowerowymi. Najbliższa trasa to szlak zielony wiodący do Janowic Wielkich, a w drugą stronę do Kowar. Polecamy również szlak żółty (Obwodnica Rudawska) prowadzący do Bukowca oraz szlak czarny, który wiedzie do Wojanowa.
Na naszych Gości czekają rowery, które udpostępniamy bezpłatnie, a w recepcji Zamku są do nabycia mapy z trasami.
Istnieje także możliwość wypożyczenia rowerów elektrycznych firmy Haibike. Koszt wypożyczenia jednego roweru wynosi 160 zł za 1 dzień. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja terminu.

Wędrówki piesze

Park krajobrazowy otaczający Zamek Karpniki został założony w XIX w. z inicjatywy ówczesnych właścicieli rezydencji - pruskiej rodziny królewskiej Hohenzollernów. Przy udziale najwybitniejszych architektów krajobrazu i ogrodników park znajdujący się obecnie na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego został wkomponowany w otoczenie. Położenie Zamku wśród zieleni oraz spokojna okolica zachęcają do spacerów parkowymi alejkami.